👈 فروشگاه فایل 👉

مبانی نظری مهارت های زندگی

ارتباط با ما

... دانلود ...

مبانی نظری مهارت های زندگی

مبانی نظری  مهارت های زندگی

دارای 24 صفحه وبا فرمت ورد وقابل ویرایش می باشد.

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع :انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

نوع فایل:WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

بخش هایی از محتوای فایل پیشینه ومبانی نظری::

مقدمه:

آموزش مهارت¬های زندگی اولین بار در سال 1978 تحت عنوان آموزش¬های فشرده مطرح گردیدو برای اولین بار در مشاوره گروهی ارئه شد. و سازمان بهداشت جهانی به منظور پیشگیری و همچنین افزایش سطح بهداشت روانی افراد برنامه¬ای با عنوان آموزش مهارت¬های زندگی تدوین کرد. هدف از این برنامه افزایش توانایی¬های روانی-اجتماعی کودکان و نوجوانان بود، برای اینکه بتوانند با مقتضیات مسائل و دشواری¬های زندگی، سازگارانه برخورد کنند(کورسینی و گازدا ، 2007).

................

تعریف مهارت¬های زندگی

برای مهارت¬های زندگی تعاریف مختلفی ارائه شده است.مهارت¬های زندگی به گروه بزرگی از مهارت های روانی- اجتماعی و میان¬فردی گفته می¬شود که می¬تواند به افراد کمک کند تا تصمیماتشان را با آگاهی اتخاذ کنند، به طور مؤثر ارتباط برقرار کنند، مهارت¬های مقابله¬ای  و مدیریت شخصی خود را گسترش دهند و زندگی سالم و بارور داشته باشند. مهارت¬های زندگی می‌تواند اعمال شخصی و اعمال مربوط به دیگران و نیز اعمال مربوط به محیط اطراف را طوری هدایت کند که به سلامت بیشتر منجر شود(یونیسف، 2003).

...............

ویژگی های آموزش مهارت¬های زندگی

-    اول اینکه آموزش مهارت¬های زندگی یک شکل قدرتمند از آموزش و درمان است. زیرا مراجع به طور همزمان مهارت-های جدید را در چندین حوزه فرا می¬گیرد.

...........

اهداف آموزش مهارت های زندگی چیست؟

آموزش مهارت¬های زندگی اهداف عمده¬ای را دنبال می¬کند، اما هدف اصلی از این برنامه ارتقاء بهداشت روانی و پیشگیری از آسیب¬های اجتماعی مانند اعتیاد، خودکشی، بزهکاری و انواع مختلف بی¬بند و باری است. آموزش مهارت¬های زندگی بر عوامل زیربنایی مشترک در بسیاری از زمینه¬های ارتقاء بهداشت روانی و پیشگیری اولیه تأثیر گذاشته و همین توان و ویژگی آنهاست که فضای آموزشی آن را وسیع ساخته و زیربنای هر رویکرد آموزش به زندگی شده است (ارکارت  و همکاران، 1991، به نقل از عسگری، 1384).

.........

ضرورت آموزش مهارت¬های زندگی

دانش¬آموزان، افرادی هستند که آینده جامعه هر کشور را تشکیل می¬دهند. در صورتی که مهارت¬های زندگی را آموزش ببینند، با داشتن این مهارت ها قادر خواهند بود از فرصت¬های زندگی با بهره¬وری بیشتری استفاده کرده و به عنوان افراد موفق¬تری در جامعه ظاهر شوند. اهمیت مهارت¬های زندگی در حدی است.

..........

اجزا و عناصر مهارت¬های زندگی

برنامه آموزش مهارت¬های زندگی بیشتر بر اساس نظریه یادگیری اجتماعی  بنا شده است. بر اساس این نظریه، یادگیری فرآیند فعال و مبتنی بر فعالیت یادگیرنده است که از طریق مشاهده رفتار دیگران و پیامدهای آن حاصل می¬شود.

.........

تقسیم بندی مهارت های زندگی

سازمان¬ها و نظریه¬پردازان، دیدگاه¬های متفاوت درباره تقسیم¬بندی مهارت-های زندگی دارند و بخش¬های گوناگون را برای این مهارت¬ها در نظر گرفته¬اند. یونیسف (2003)، در آخرین تقسیم¬بندی خود از مهارت-های زندگی سه طبقه کلی را با زیرگروه¬های آن ارائه کرده است.

1-    مهارت ارتباط در روابط میان فردی

الف) مهارت روابط میان فردی که شامل مهارت¬های ارتباط کلامی و غیرکلامی، گوش¬دادن فعال، بیان احساسات، بازخورد دادن(بدون سرزنش کردن) و بازخورد گرفتن است.

............

شیوه¬های آموزش مهارت¬های زندگی

آموزش مهارت¬های زندگی، به شیوه فعال و مبتنی بر تجربه است. که فعالیت¬های تجربی این طرح شامل اجرای فنونی مانند: نمایش ویدیویی، ایفای نقش، مشکل¬گشایی گروهی، کار در گروه¬های کوچک، برنامه‌های هنری، سخنرانی میهمان، سناریوهای حل مشکل، پرسش و آزمون، تکلیف خانه و غیره است (صندوق بین المللی کودکان و نوجوانان، 1993)،

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت درس دوم فارسی نهم ادبیات نظری تحقیق تعاریف، ابعاد ونظریات تعهد سازمانی پاورپوینت مشاوره و آزمون تست ايدز اخلاق یادگیری حركتي